Karma

“Karma is a bitch”, głosi sławne powiedzenie. Zawiera się w nim nutka potrzeby zemsty, odegrania się za krzywdy.

Ostatnio był modny temat “imprezy informatyków”. Cały internet się z nich wyśmiewał, tymczasem chłopaki po latach wysyłają rakiety w kosmos. “I co hejterzy, jak tam wasze życia na kasach w Biedronkach, na budowach w Manchesterze, na kolanach na szmacie”.

Z tym, że niekoniecznie.

Karma nie istnieje w takiej formie, w jakiej chcielibyśmy ją widzieć. Nie ma takiego narzędzia zemsty, że jak ktoś nam otruje psa, to kosmos ześle na niego raka. Hejterzy chłopaków z memów mogą mieć całkiem przyjemne życia, mogą prowadzić firmy i być z siebie głupio zadowolonymi osobami.

Wiecie, że w ankietach większość respondentów uważa się za dobrych kierowców? Podobnie jest z poczuciem, że jest się “porządnym człowiekiem”. Założę się, że nawet “czyściciel kamienic” nie uważa, że robi coś złego. Usprawiedliwienie dla naszego zachowania zawsze się znajdzie. 

Jest w tym pewna “wsobność”, np “chronię własną rodzinę”, to nic, że kosztem innych.
Zarówno w małej skali, jak odbieranie świadczeń, które nam się nie należą (przez co służba zdrowia, opieka społeczna itd wyglądają jak wyglądają), po skalę poza naszym zwykło-śmiertelniczym zasięgiem, obsadzanie synkami i córeczkami wysokich stanowisk.

92203140916575-5791d6502c950

Za tym wszystkim stoi centralne “JA”. O ile nie jest się mnichem buddyjskim wytrenowanym latami we współodczuwaniu, “JA” będzie dominowało, jako instynkt przetrwaniowy. “JA” zje mięso bo lubi, mimo, że istoty czujące cierpią, “JA” zagłosuje na PiS, bo da mu 500 zł co miesiąc, napali śmieciami w kominku, wepchnie się w kolejkę do lekarza, bo jest “bardziej potrzebujące, bardziej się śpieszy”.

Oprócz tych momentów, o których wiem, że postąpiłam samolubnie, albo kogoś uraziłam z własnej głupoty, na pewno zadałam ludziom wiele ran nieświadomie. Z czegoś się naśmiewałam, kłapałam dziobem swoimi “opiniami” bez sensu, postawiłam siebie na pierwszym miejscu.

Z moich obserwacji wynika, że ludzie, którzy w jakiś sposób mnie zranili, też specjalnie nie ponoszą życiowych konsekwencji. Zrobili coś, palnęli, nie zawsze mieli dobrą intencję, czasem po prostu byli idiotami, i moje “JA” tak strasznie cierpiało, kiedy z drugiej strony beztroskie życie toczyło się dalej. Wszechświat nie płakał po moim zranionym “JA”.

Czasem będzie tak, że ktoś nas nie poprosi o wybaczenie, że nie będzie “trudnej rozmowy”, że nie pochyli głowy, nie posypie popiołem, nie przeprosi, nie będzie mu przykro. Często kosmos nam nie zadośćuczyni, zdarza się, że nawet bardziej dokopie, że różne rzeczy przychodzą nam trudno, w bólu, w cierpieniu.

I myślę, że równie często będziemy po tej stronie, gdzie ktoś czeka na naszą pokutę za coś, co powiedzieliśmy, za coś, co komuś odebraliśmy, nawet symbolicznie, za to, że nie udzieliliśmy pomocy, że nie wyciągnęliśmy ręki, że się naśmiewaliśmy, albo wbiliśmy szpilę.

I im szybciej nauczymy się odpuszczać i wybaczać, tym mniej będziemy w Karmie i “równowadze wszechświata” upatrywać rozwiązania wszystkich swoich bolączek.

Leave your comment